Wednesday, August 31, 2016

Batolecí batole


Okolo druhého roku se v Téčku něco zlomilo a chová se čím dál víc jako normální batole. Ano, stále po procházce musíme umýt kočárku kolečka, nebo pokud jsme byli na pískovišti, tak osprchovat všechny hračky, ale jinak už si fakt nemyslím, že má náběh na autismus. 

Nové batolecí období mě nepřestává fascinovat. Prostě si sundaváme boty (ano, jediná věc, kterou umí a chce si sundat) a najednou koukám a on má botu v puse. Nebo najde položenou pastelku a začne s ní kreslit po stole. A nebo to, že klidně projede mašinkou po chlebu s marmeládou (mašinku pak vyžaduje opláchnout a důkladně si jí pak utře). A tehdá, když vzal misku s vodou a prostě jí překlopil, to jsem taky nevěřícně koukala. No a když vzal poprvé štětec, pomaloval sebe a nenásledoval hysterák, to jsem taky nevěřila. Je to jako kdyby doháněl, co jako roční zapomněl dělat. 

A víte co? Já z toho mám takovou radost, že ho to nechávám dělat. Hadr obsluhovat umí, takže když něco vyleje, automaticky to po sobě utře a odnese do koupelny...takže no stress, ať si užívá batolecího experimentování. 



Tuesday, August 23, 2016

Volná hra versus vzdělávací aktivity

Inu, na tohle téma na mě pravidelně vyskakují články na Facebooku z různých skupin, v nichž se píše, jak strašně moc je pro dětský rozvoj důležitý ho nechat se válet v blátě a jak je potřeba, aby se děti nudily. U toho posledního zmíněného se vždycky ptám, jestli autor/ka někdy viděla znuděný batole/dítě.

Je mi jasný, že ty články vznikají v kontextu USA a jsou míněny jako zastavení pro super ambiciózní rodiče, jejichž děti nemaj ani chvilku volnýho času. Na druhou stranu se mi líbil koment, že "hraní v blátě moje dítě nedostane na Harvard".

A o tom to podle mě je. O nalezení rovnováhy mezi vzdělávacími/řízenými aktivitami a nechání dítěte objevovat svět/nechat ho si hrát nebo jen tak lelkovat.

Od tý doby, co jsem byla tak těhotná, že moje dny se smrskly na to "přežít" v poklidu, jsem mu nechala dost volnost a ta pokračovala i po narození Stázky. Z Téčka se stává čím dál víc batolecí batole. Předevčírem dokonce vzal pastelku a začal kreslit po nábytku. Nevídané. Nebo začal skákat po gauči. Smát se nahlas. Ovšem když ho nechám nudit se dlouho, většinou to končí nějakým pádem nebo destruktivní aktivitou, takže fakt všeho s mírou. Navíc podle Montessori se děti chtějí učit, baví je to, tak proč jim to nedopřát, že? Někde jsem četla, že Montessori třídu vybavili i "normálnimi" hračkami, ale děti vůbec nezajímaly, zajímaly je jen monte materiály. Na druhou stranu, děti mají být stále dětmi, hrát si na "jako" a žít ve fantazijním světě.

Bylo by fajn, kdyby existoval návod, v jakém věku kolik času věnovat tomu a onomu, ale to by bohužel bylo kontraproduktivní, protože každé dítě má jiné potřeby a každý rodič jiné priority. Pro mě osobně to je důležité, aby moje děti měly dobré vzdělání, proto i akademično má u nás své místo (navíc Téčko to fakt baví a vyžaduje), ale zase všeho s mírou, tak snad jednou budou mít naše děti i dostatek času na hraní.

Stázka roste

Co na tom, že venku leje jako z konve, brácha chce jít ven, máma nemá nepromokavou nosící bundu, tak mě musela obléknout do bundy vel 92...a fungovalo to.
Strašně moc bych si přála, aby děti spaly každý den v poledne aspoň 2 hodiny a večer usínaly v 8. Místo toho si nemůžu bejt jistá vůbec ničím, prostě nám režim nefunguje. Teda on by s batoletem fungoval, ale to bychom nesměli mít miminečko, který je naprosto nepředvídatelný. Proč se ale o tom zmiňuju? Protože mám v hlavě několik článků, ale prostě to není v mých silách je přepsat sem. Škoda, no.

Před pár dny mě napadlo, že Stázka už vlastně není žádný novorozeneček, ale celkem aktivní mimino a hlavně, že už si neříkám, že bych na jednu stranu chtěla, aby zůstala furt takhle malinkatá. Z šunky, co vlastně pořád spala, se stal nespavec aktivní. Co kdyby jí náhodou něco uteklo, že? Takže momentálně spí chvíli ráno, pokud jí batole nevzbudí hlukem nebo případně spí v šátku/nosítku při ranní výpravě za kočkama do útulku (Teodor má hladící a zvířátkovské období, hladíme všechno, co potkáme - jasně, že se prvně zeptám, jestli mu ten pes náhodou neukousne ruku), v momentě příchodu domů je vzhůru a zůstává bdělá až do doby než jí uspím s batoletem k polednímu spánku. Jenže to s tím poledním spánkem není jen tak, obě dvě děti chtějí, abych je aktivně uspávala ve stejný čas a ono mi to nějak nejde. Často to končí odchodem batolete a vzbuzením mimina o hodinu později, protože je potřeba jít ven. Teodorka to doma krutě nebaví, tak se dožaduje proběhnutí venku. Jenže jeho sestra většinou už venku neusne, takže čučí a čučí až do večera než oba padnou.

Za poslední měsíc Stázka prodělala neuvěřitelný vývoj v oblasti uchopování, od nadšenýho plácání končetinama a pak pekelnýho soustředění, aby tu hračku chytla, se dostala k tomu, že mi jí klidně vezme z ruky, dokonce si jí už umí přendavat z ruky do ruky. Taky se začala přetáčet jako profík, vyloženě máme radost, že trénuje i v noci. Naštěstí i malý polštář na straně jí zastaví. Když fakt chce, umí se dopíďalkovat dopředu, tuhle schopnost má ale jen v posteli, na zemi leží pořád jako pecka.


Včera si poprvé s Teodorem hráli. To bylo krásný. Chytali se za ruce a řehtali se u toho. Teodor se začíná profilovat jako super brácha, z toho mám vážně radost. Před pár dny jsem si objednala knížku Peaceful Parents, Happy Siblings, pak jsem si přečetla recenze a prý je skvělá pro malé děti, lepší než Sourozenci bez rivality. Těším se na ní. Strašně moc bych chtěla, aby spolu měli hezký vztah, ne jen pro jejich "dobro", ale taky pro můj klid. Dneska jsme jeli od mudry a Stázce se už nelíbilo v šátku. Zeptala jsem se Teodorka, jestli pustí Stázku do kočárku. Na podruhý mi to odkejval...a pak jsme jeli busem, on se držel kočárku, Stázka na něj koukala a já koukala na ně...no, krásný to bylo :)

Když už jsem u tý mudry, tak mi dneska došlo, že mi vždycky pochválí spokojený děti. To potěší. Jinak Stázka má 68 cm, 7.4kg a obvod hlavy 43.5cm.




Už se nemůžu chlubit, že moje děti nekoukaj na tv a youtube...






Monday, August 8, 2016

Eating with style

I remember having my own china and cutlery as a child. I loved those to bits and it was quite difficult for me to give them up when entering teenage-hood. I really wanted for Teodor to have his special plate, bowl and cup, too, but at that time I couldn't find any nice set, so I just went with the one we got from Tallinn municipality as a gift. The bowl broke down after its first trip from the table to the floor, the cup's handle also fell off after its trip to the floor. Well, not the highest quality china. Anyway, I think V. (dad) glued the bowl back together and we put it to his memory box, we still use the cup without the handle.

A few weeks ago when looking for a tailor in a local department store, I noticed they had children's china sets there. I jumped for joy. They even had cups with two handles, which I really really wanted since the moment I saw it on Modry konik (the discussion forum) but couldn't find it anywhere. 

On Saturday I bought this cheesy pink set mostly because of the cup with two handles, which was on display in the shop and sold separately. I thought the cup in the set would be also with two handles. Well, it wasn't.

The bowl was cute but I didn't like the spoon, so I went to return it. Got this one instead.


I am not a real moomin fan, but I could either buy the single pink cup or the yellow set, so I went with the set because, well, it was a set. It looks high quality (the price tag also suggests it should survive a few trips to the floor), maybe too heavy? I am quite sure that throwing the plate to the floor will be a challenge, at least at the beginning, the weight of the cup concerns me a bit, but I'm sure our "not-give-up-easily" daughter will figure it out. The set missed a bowl, so I got her a pink one, also with moomins.

I also got a dining set for Teodor, he loves it. 

Now I want to get some pretty china for ourselves.

Saturday, August 6, 2016

Stejní a jiní


Tatínek vzal Téčko k moři, tak mám čas napsat k příležitosti Světového týdne kojení tenhle příspěvek, ovšem bude asi úplně o něčem jiném, o podobnostech a rozdílnostech našich dětí.

Obě dvě těhotenství byla pohoda, na prvním bylo náročný dojíždění do práce a samotná práce ve škole s problémovými dětmi (žádné jiné do té naší školy nechodí), u druhého jsem se musela starat o batole, naštěstí Téčku velkou část mého těhotenství rostly zuby, tak mu nevadilo se válet v posteli.

Oba dva jsem rodila pár dní po termínu, u obou mi praskla voda, takže nebylo pochyb, že budu rodit. Pár hodin po prokopnutí bazénku od Teodora mi začaly kontrakce, Stázka rozhodně nikam nespěchala. U Téčka jsem jela do porodnice asi za 8 hodin, u Stázky za 27h, neb jsem čekala, kdy se to jako rozjede a stejně mě další den chtěli poslat domů. To, že jsem si se Stázkou dojela do porodnice MHD, pěkně s baťůžkem na zádech, bude moje oblíbená porodní historka. Poté, co mě PA prohlídla, seznala, že si vymýšlím a rozhodně to nebyla plodová voda, ale že jsem se počůrala. Únikem moči jsem během těhotenství fakt netrpěla. Přišlo mi, že vůbec nevědí, co se mnou, jednou, že půjdu na ultrazvuk, aby se teda na tu plodovou vodu podívali, za chvíli mě zase posílali domů, PA furt někam běhala a asi zjišťovala...ke konci prohlídky ze mě vytekl čůrek vody a už bylo jasno, zůstávám. Během prohlídky jsem se dozvěděla zajímavou informaci z níž vyplynulo, že u Téčka jsem začala dostávat oxytocin zbytečně brzo, nicméně jsem jim tam asi zavázala, neměli prostory, abych tam byla dalších x hodin. Prostě ani jedno z našich dětí na svět nespěchalo. Oxytocín na urychlení druhého porodu jsem odmítla (bylo asi 10 ráno), ale antibiotika jsem jim odsouhlasila. Dali mě na "trucovnu" k dalším dvoum těhotným (ani jedna neměla ještě pořádný břicho) a že oběd nedostanu. Byla tam děsná nuda, cítila jsem se nepatřičně, že ten porod "zdržuju", nemohla jsem spát, byla jsem plná očekávání. Během pár hodin jsme domluvili hlídání kamarády pro Téčko, Véčko (tatínek) mi dovezl věci, no a protože jsme měli to hlídání a všechny mi na koníkovi psali, že za chvíli od prasknutí vody měly mimi u sebe, tak jsem souhlasila s prasknutím zbylých vaků (mohla jsem porodit dítě v něm?) a stalo se velký kulový.
S oxytocínem jsem souhlasila právě proto, že jsme měli hlídání a taky proto, že mi všichni tvrdili, že to s ním půjde rychlejš. Zase velký kulový. Bolelo to šíleně, neotvírala jsem se, epidural mi odmítli dát, skončilo to panickým záchvatem, neb se mi vrátily vzpomínky na první porod (od podání oxytocinu byl průběh naprosto shodný). No, moje ztráta vědomí PA přesvědčila k zavolání anestiologa, najednou jsem se strašně uklidnila, za "hůůůůů" jsem se dostala do jakýhosi tranzu, takže vlastně bolest najednou byla snesitelnější ještě před podáním epiduralu. Co by mě ale zajímalo, jestli by se vlastně něco stalo, kdyby ten oxytocin vypli, když jsem je o to žádala. Nicméně onen záchvat paniky mě teda docela vyděsil, na to, že nejsem schopná kontrolovat řeč a vlastně vůbec nic, nejsem zvyklá, a řekla jsem, že teda takový porod už nikdy. Takže jestli bude nehodová trojka, tak pořádná příprava na porod a buď s nějakou dulou nebo doma.
Stázku jsem rodila na všech čtyřech, bolelo to jako prase, tentokrát se mi PA nepovedlo přesvědčit k nástřihu (jako to vnucování "přirozenýho" porodu mě rozčilovalo, protože na druhou stranu s oxytocinem fakt neměli problém). Ten pocit, kdy jsem měla dobu zaseklou její hlavičku v poševním vchodu, asi jen tak nezapomenu.
Teodor - 3974g, Anastasia - 3943g - nechápu, že se svými 53kg rodím tak velké děti.
Tatínek se opět projevil jako kabrňák, i když za běžných okolností je prudič, u obou porodů mě podržel a hlavně se nesnažil bejt vtipnej.
Stázku i Téčko jsem po porodu dostala hned na břicho, oba dva měli krátkou pupeční šňůru a u obou jsem byla zašívaná. Po porodu Stázky si matně vybavuju koment uklízečky?, že to je děsný krve, že jsem jim to tam zaprasila...u Téčka mě na 4 nenechali rodit, že prej gravitace funguje i v pololeže. Hm, líp se to pak uklízí.

Teodor se na sále nepřisál, až za 2 dny se přišlo na to proč - měl zkrácenou uzdičku. Jako fakt se mu nikdo nemohl podívat do pusy dřív? Kojení nás u prvorozeného fascinovalo, byl jako rybička.
Stázka se přisála hned a sála celou hodinu a půl (mlezivo? mlíko pro Téčko?).
U Téčka kojení příšerně bolelo, těšila jsem se až se odpojí, případně ho odpojovala a při představě dalšího kojení mi bylo úzko. Protože jsem ho kojila až do porodu, byla moje prsa zvyklá. Vlastně to, aby kojení ze začátku nebolelo, byl jeden z důvodů, proč jsem to neutnula během těhotenství.
Teodor byl dokrmovaný přes stříkačku, jedna sestra mi prodala kloboučky a kdyby nebylo novorozencké žloutenky a individuální péče na neonatologii, kde se slunil, tak si jsem skoro jistá, že by kojený nebyl.
Stázka žila na prsu další dva dny svého života. Na otázku "jak často kojíte?" jsem odpovídala "furt", což asi nebyla moc uspokojivá odpověď, protože nemohli napsat interval do papírů. Laktace se krásně rozjela.
Oba dva se mnou žili v porodnicové posteli, do postýlky jsem je neodkládala.
Kojení Teodora bylo celý první rok jeho života jak na houpačce, Stázka se profiluje taky trochu jako bojkotář, ale díky zaměstnanosti batoletem a možnosti kojit v šátku/nostíku to nějak neřeším. Ona prospívá fakt skvěle.

Všímám si dalších rozdílů v jejich povahách a ptám se, do jak velké míry to ovlivňuju já. Stázka se začala přetáčet na bříško před 4. měsícem, Teodor to zvládl v den šestiměsíčnin. Jsem si jistá, že by to zvládl dřív, protože v tý době už péroval na kolínkách, ale nebyl motivovaný. Stázka je bojovnice, prostě se snaží, dokud se jí to nepovede. Teodor má přístup "nejde to, hm, no a co" a nechává to být. Stázka se chechtá, to Teodor začal někdy před 2. narozeninama. Stázka v noci spávala (teď se přetáčí, takže se budí) nebo se budívávala jen jednou, Teodor spával 3 hod a pak se budil po 1.5h, Stázka zatlačí a nadílka je na světě, s jejím bráchou jsem musela cvičit s nožičkama, nahřívat a držet ho v klubíčku, aby nějaký ten dáreček vytvořil. Téčku nevadilo být delší dobu samotnýmu na zemi, ani Stázce to nevadí, dokáže se tam zabavit. Takže vlastně oba byli/jsou super mimina, jen Téčko byl uječenej kvůli kýle, alergii na bílkovinu kravskýho mlíka a blbýmu zažívání. Stázka je prostě bezproblémová pohodářka.

Vážně se těším až budou ještě o něco starší a jejich povahy se ještě víc vyprofilujou, mít dvě děti je prostě super :-)